video na maila

2820118732213700x100.gif

niedziela, 20 marca 2011

Współpraca polsko-niemiecka w szkołach


Od początku marca 2011r. gości w naszym gimnazjum oraz w innych szkołach pan Peter Steil z Nottuln (BRD)-miasta partnerskiego Chodzieży.
Dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami języków obcych postanowiła zaprosić Petera na uroczyste spotkanie, by podziękować mu za trud włożony w realizację projektu polegającego na nauczaniu języka obcego w mieście partnerskim.
Polscy nauczyciele jadą do Nottuln uczyć języka polskiego, a niemieccy uczą w Polsce j. niemieckiego.Taki kurs trwa miesiąc.
Uczniowie biorą udział bardzo chętnie w prowadzonych przez niego zajęciach.Wraz z moimi uczniami przygotowałam wywiad z Peterem Steilem.Uczniowie przygotowują prace na wybrane tematy, np "Mein bester Freund", "Umwelt","Beim Arzt"...Peter koryguje te prace , udziela rad i wskazówek, a uczniowie lepiej je zapamiętają niż od swojego nauczyciela.
Ciekawy wywiad ukazał się na blogu jednej z klas naszego gimnazjum oraz w gazetce szkolnej.
Przy pięknie nakrytym i zastawionym stole w bardzo przyjaznej atmosferze przebiegała rozmowa w trzech językach.Peter rozmawiał z anglistami po angielsku, z germanistami po niemiecku, a jak ktoś nie chciał rozmawiać w żadnym z ww. języków , to Peter mówił z nim po polsku.Tak,tak Peter postanowił nauczyć się j. polskiego i robi to z powodzeniem od 8 lat.Zaczął się uczyć krótko przed emeryturą.Zadziwił i zaimponował tym wszystkim:dorosłym i uczniom.Udowodnił ,ze na naukę nigdy nie jest za późno."Zum Lernen ist niemand zu alt".