video na maila

2820118732213700x100.gif

środa, 16 maja 2012

Nowoczesne technologie na zajęciach

Polską edukację czekają duże zmiany — informuje «Rzeczpospolita». Część z nich jest związana z reformą programową, dzięki której młodzież ma być lepiej przygotowana do wymagań stawianych przez rynek pracy. Jednak równie wielkim wyzwaniem jest wykorzystanie w nauczaniu w szkołach nowoczesnych technologii.

Do tego, aby umiejętnie połączyć technologię i treści dydaktyczne, potrzebni są otwarci na nowości nauczyciele. To właśnie tacy liderzy mają szansę wypracować metody, które mogą wykorzystywać ich koledzy po fachu. Takich właśnie ludzi potrzeba do przetestowania nowoczesnego programu do tworzenia edukacyjnych prezentacji — MAPPTIPE.

Co to jest MAPPTIPE? To program umożliwiający «sklejenie» w jednej prezentacji nagrania filmowego i dźwiękowego, wzoru matematycznego i fizycznego, zdjęcia i skanu dokumentów. Po zmontowaniu wszystkich lub niektórych elementów całość można umieścić na specjalnym portalu. Po co? Choćby po to, by taką prezentację mogli obejrzeć nauczyciele i uczniowie z innych szkół. I to jest właśnie wyzwanie dla ambitnych pedagogów. Nauczyć się, wciągnąć uczniów, a później pokazać, jak można nowoczesną technologię wykorzystać na co dzień.


W liceum i gimnazjum na warszawskim Ursynowie przy Stryjeńskich 21, gdzie narodziła się MAPPTIPE, nauczyciele i uczniowie pierwsi testują możliwości nowego narzędzia. W szkole powstają kilkuosobowe uczniowskie zespoły, tworzące edukacyjne multimedialne pomoce naukowe. Co o projekcie sądzą nauczyciele? Wszyscy zgadzają się tu co do tego, że nawet najdoskonalsza technika nie zastąpi kontaktu ucznia z nauczycielem w realu, ale też nikt nie ma wątpliwości, że ograniczanie się do metody «kredy i tablicy» nie jest, najdelikatniej rzecz ujmując, czymś na miarę XXI wieku. Wielu lekcjom od dawna towarzyszą na Stryjeńskich a to fragment filmu, a to nagranie, a to prezentacja. Dotychczas jednak nie funkcjonowały w ramach jednego systemu i przygotowywane były w sposób nieco chałupniczy — na przykład przynosiło się z domu płytkę DVD z filmem, znajdowało potrzebne fragmenty, odtwarzało, dodawało ustny komentarz itd. Teraz MAPPTTPE pozwala szybko skonstruować bogate merytorycznie, atrakcyjne wizualnie i idealnie dostosowane do potrzeb lekcyjnych nowoczesne prezentacje.

http://www.edukator.pl/portal-edukacyjny/mapptipe/6818.html