video na maila

2820118732213700x100.gif

sobota, 26 października 2013

Hamburg
Hamburg to drugie co do wielkości miasto w kraju i największy port Niemiec usytuowane na północy kraju nad rzeką Łabą. Posiada zarówno status wolnego miasta, jak i niemieckiego kraju związkowego. Jest ważnym centrum przemysłowym, zwłaszcza w dziedzinie elektroniki, elektrotechniki, przetwórstwa ropy i przemysłu spożywczego. Hamburg, to również ośrodek finansowy, węzeł drogowy, kolejowy, oraz największy port w kraju i jeden z największych na świecie. Port jest też drugim co do wielości miejscem przeładunku kontenerów.


Niemieckie miasto
Status Wolnego Miasta Rzeszy i prawo pobierania ceł Hamburg uzyskał pod koniec XII wieku. Od tego czasu już tylko się rozwijał, poza krótkim okresem w XIX wieku kiedy okupowały go wojska Napoleona. W tym okresie było to już największe miasto Europy. Dodatkowo do rozkwitu przyczyniło się stałe rozbudowywanie portu i stworzenie strefy wolnocłowej, która pozwoliła na import kakao i kawy oraz egzotycznych przypraw. W historii Hamburga miały miejsce dwa ponure wydarzenia: bombardowanie w 1943 roku i Wielka Powódź w 1962.


Zabytki
Stare zabytkowe miasto – w większości zniszczone w wyniku alianckiego nalotu dywanowego 27 lipca 1943 (ponad 40 tysięcy ofiar) – otoczone jest nowoczesnymi osiedlami wkomponowanymi w obszary leśne. Historyczne centrum Hamburga znajduje się między dworcem głównym a placem Gänsemarkt. Ulica Jungfernstieg nad rzeką Alster pozostaje ulicą handlową i promenadą Hamburga. Najbardziej charakterystycznym obiektem w Hamburgu jest  z pewnością Kirche St. Michaelis, czyli Kościół św Michała. Wieża kościoła dominująca nad miastem ma aż 132 m wysokości a prowadzą na nią 453 stopnie. Z platformy na szczycie widac doskonale panoramę miasta wraz z portem.
Dzielnica portowa
Miejscem szczególnym jest portowa Dzielnica Spichlerzy Speicherstadt, usytuowana między  Deichtorhallen i Baumwall. Królują tu stuletnie czerwone, nawet siedmiokondygnacyjne budynki z gotyckimi wieżyczkami i ciekawymi fasadami. Jest to główna atrakcja wycieczki po porcie. Składy wciąż stanowią jeden z największych magazynów kawy, kakao, dywanów i innych cennych materiałów.
Targ Rybny
W niedziele, w godzinach od 5 – do 9.30 (w półroczu zimowym od godziny 7) sprzedawane jest na najbardziej bogatym w tradycje targu w Hamburgu – od roku 1703 r. – prawie wszystko, co tylko można ze sobą zabrać. Począwszy od zakurzonego porcelanowego dzbanka, a na radosnej rodzince kaczek skończywszy, w cieniu stuletniej hali, w której niegdyś handlowano rybami (Fischauktionshalle) można nabyć wszystko. Nocne marki z ulicy Reeperbahn stoją tutaj nad brzegiem wody z bułeczkami, przełożonymi kawałkami smażonej ryby (Fischbrötchen) i gorącą kawą w dłoniach i czekają na powrót sił witalnych. Szczególnie popularny wśród rannych ptaszków, łowców promocji i turystów jest brunch w historycznej Fischauktionshalle przy dźwiękach jazzu, skiffle lub muzyki country and western. http://niemieckionline.bazarek.pl/
http://crixus.pl/