video na maila

2820118732213700x100.gif

czwartek, 24 października 2013

Dresden

Dresden

Drezno – miasto we wschodnich Niemczech (Pogórze Zachodniosudeckie), położone nad Łabą. Drezno jest stolicą Saksonii i okręgu dyrekcyjnego Drezno (dawniej Rejencji Drezdeńskiej). Aglomeracja drezdeńska liczy 1,036 mln mieszkańców (2004), samo miasto natomiast niewiele ponad pół miliona, co plasuje je na 15 miejscu w kraju. Drezno stanowi duży węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe), z ośrodkami przemysłu maszynowego, produkcji klisz fotograficznych, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Znajduje się tu również fabryka samochodów Volkswagen.
Zamki i pałace


Miasto jest ośrodkiem turystycznym, zwanym "miastem baroku", znajduje się tu wiele zabytków, choć większa część została poważnie uszkodzona podczas wojny i odbudowana w późniejszym okresie. Najbardziej znamienny dla miasta jest 800-letni zamek rezydencyjny, będący odzwierciedleniem całej saksońskiej kultury i stylów architektonicznych. Pierwotna budowla, po której zostały już tylko fragmenty wieży, powstała tu w XII wieku, ale przez lata była systematycznie przebudowywana, a definitywnych zmian dokonano w XVII wieku po pożarze obiektu. Obok zamku jest dziedziniec stajenny wraz z Długim Korytarzem wykończonym 22 arkadami. Mieści się on przy Augustusstraße. Kolejny obiekt to Pałac Pillnitz - dawna rezydencja Wettynów, a dziś galeria sztuki. Obok pałacu znajduje sie przepiękny Park Pillnitz.z oranżerią i ogrodami oraz pawilonami.
Obiekty zabytkowe
Spośród obiektów sakralnych interesujący jest Frauenkirche - kościół protestancki, oraz największy katolicki kościół w Dreźnie - Hofkirche, czyli Nadworny. Kolejna pozostałość dawnych czasów, to Pałac Japoński, zbudowany w efekcie współpracy kilku architektów, pokryty płaskim japońskim dachem - dziś kolejna galeria sztuki. Niezwykle ciekawa jest też jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Drezna, czyli dawna zbrojownia Albertinum. Dziś zamiast broni gromadzi ona dzieła mistrzów malarstwa nowoczesnego oraz zbiory rzeźb. Zwinger to budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie. Stanowi swoisty symbol nie tylko Drezna, ale i całej dawnej Saksonii. Jest to zespół pałacowy, dawniej mieszczący się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi murami miasta, dziś centrum kulturalne i obraz dawnego przepychu królewskiego.
Muzea
Wiele z blisko 30 muzeów Drezna cieszy się rangą międzynarodową. W pałacu Zwinger oglądać można słynną Galerię Malarstwa Starych Mistrzów z „Madonną Sykstyńską” oraz największą kolekcję porcelany na świecie. Na cały świat słynie także dawna królewska kolekcja klejnotów w Grünes Gewölbe. „Zielone Sklepienie”, dawny skarbiec władców Saksonii z rodu Wettinów, liczy ok. 2 tys. m˛ powierzchni wystawienniczej. Sztukę współczesną prezentuje Galeria Nowych Mistrzów, Nowe Saskie Towarzystwo Artystyczne, Akademia Sztuk Pięknych i około 60 galerii. Kierując się mottem: „Pięć rodzajów komunikacji pod jednym zabytkowym dachem”, Muzeum Komunikacji w Dreźnie oferuje oprócz ekspozycji poświęconych kolejnictwu i transportowi miejskiemu także bogate zbiory z innych dziedzin. Oryginalne eksponaty, modele i tablice ukazują w zarysie historię pojazdów mechanicznych i rowerów. Gabinet Numizmatyczny to jedna z najstarszych placówek muzealnych w Dreźnie, a jej początki sięgają czasów księcia Henryka Jerzego Brodatego (1500–1539). Monety, medale i banknoty są ważnymi materialnymi świadkami dziejów. Zbiory Gabinetu Numizmatycznego obejmujące ok. 300 tysięcy eksponatów to duża uniwersalna kolekcja o randze europejskiej. Muzeum Ericha Kästnera to pierwsze na świecie mobilne, interaktywne mikromuzeum. Bryłę muzeum, trzon zbiorów, którą otacza 13 swobodnie poruszanych filarów, można porównać z zestawem klocków do zabawy. Każda kolumna stanowi samodzielny obiekt wyposażony w szuflady, gabloty i półki z licznymi eksponatami, które można wziąć do ręki.


http://niemieckionline.bazarek.pl/opis/4290228/traumwege-durch-das-alte-dresden-von-j-urgen-helfricht-von-husum.html
 http://crixus.pl