video na maila

2820118732213700x100.gif

wtorek, 15 lutego 2011

Międzynarodowa wymiana młodzieżyW dniach od 30 listopada do 7 grudnia 2010 roku grupa piętnastu uczniów z Miejskiego Gimnazjum w Chodzieży wraz z opiekunami przebywała w mieście partnerskim Nottuln. Uczniowie brali udział w programie wymiany szkolnej ze szkołą partnerską Gimnazjum Nottuln.
Mimo szalejącej w Chodzieży zimy pobyt u zachodnich sąsiadów pełen był radości, ciepła, gdyż obecny czas adwentu jest dla nich czasem bardzo radosnym. Podróż trwała 13 godzin, a warunki atmosferyczne nie sprawiały uczniom, ani opiekunom większych problemów. Cały pobyt bogaty był w atrakcje, wrażenia i nowości dla chodzieskich uczniów. Pierwszy dzień uczniowie spędzili na poznaniu szkoły, dyrekcji, a także różnic w polskim i niemieckim systemie szkolnictwa, gdyż hospitowali oni lekcje swoich partnerów. Po tych punktach programu nie było czasu ani na nudę, ani na odpoczynek, gdyż wspólnie ze swoimi partnerami grupa udała się pociągiem w podróż do Kolonii. Tam młodzież zwiedziła muzeum Czekolady, poznając historię powstania ulubionych słodyczy, a także sposób ich produkcji. Po tych atrakcjach kolejnym punktem programu była podróż do Düsseldorfu, gdzie uczniowie spędzili noc w schronisku młodzieżowym, które tylko z nazwy było schroniskiem, gdyż warunki tam panujące zadowoliłyby niejednego turystę.
Kolejny dzień, czwartek 2 grudnia uczniowie spędzili na zwiedzaniu Düsseldorfu, poznali jego historię i ciekawe miejsca. Czas wolny spędzili podziwiając piękno jarmarków świątecznych i ich ozdób. Po południu udali się do parlamentu, gdzie dowiedzieli się wielu informacji na temat pracy posła. Mieli także możliwość przysłuchania się posiedzeniu, oraz spotkania przedstawiciela gminy Nottuln. W ten sam dzień po raz pierwszy posiedzenie zostało tam przerwane, więc całe miejsce tętniło życiem i emocjami. Po tym spotkaniu i kolacji w poselskiej stołówce uczniowie udali się w drogę powrotną do Nottuln.
Piątkowy dzień również nie pozwolił uczniom na odpoczynek. Już w godzinach porannych udali się do pobliskiego miasta Münster, który zwiedzali z polskim przewodnikiem wraz z grupą chodzieskich licealistów obecnych również na wymianie. Po południu obie grupy uczestniczyły w Turnieju Mikołajkowym, w którym ich drużyna zajęła trzecie miejsce, wśród klas ósmych niemieckiego Gimnazjum.
Weekend uczniowie spędzili czas z kolegami i rodzinami ich goszczącymi, spotykając się jedynie w niedzielę na wieczorku pożegnalnym dla uczestników i rodziców, na którym przedstawili sprawozdania z poszczególnych punktów programu wymiany. Obejrzeli na niej zdjęcia, posłuchali koncertu fortepianowego jednego z byłych uczestników wymiany, a także spróbowali smakołyków kuchni niemieckiej.
Ostatni dzień pobytu uczestników to Mikołajki, więc i też same niespodzianki dla chodzieskich gimnazjalistów. Podczas przygotowywania ozdób świątecznych zaskoczyła ich wizyta Mikołaja, wraz z aniołkami, które przyniosły podarunki dla uczniów. Zachowanie oraz staranie uczniów uzyskały pochwałę Świętego.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Ratuszu, w którym uczniów przywitała pani Boldhübner, zastępca burmistrza. Tam również czekał na nich upominek w postaci słodkiego Mikołaja.
Popołudnie to udział w pożegnaniu pana Andrzeja Skibińskiego, który powadził w Nottuln zajęcia z języka polskiego w ramach projektu unijnego „Niemiecki? Jasne!, Polnisch? Ja, klar!”.
We wtorek 7 grudnia obie grupy udały się w podróż do domu, z utęsknieniem myśląc o wizycie swoich partnerów w Chodzieży.
Całe spotkanie nie byłoby możliwe bez wsparcia fundacji „Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży”, a także rodziców chodzieskich gimnazjalistów. Tegoroczny wyjazd sprawił uczniom wiele radości, wrócili zadowoleni, pełni wrażeń, pytając już, czy będą mogli wyjechać na wymianę ponownie.
Serdecznie dziękuję całej grupie młodzieży za mobilizację, punktualność i dobry humor.