video na maila

2820118732213700x100.gif

sobota, 29 czerwca 2013

Ile czasu trzeba poświęcić, aby nauczyć się języka obcego?


 Ile czasu trzeba poświęcić, aby nauczyć się języka obcego?


  • ile czasu zajmie opanowanie języka na poziomie średniozaawansowanym w zależności od trudności języka;
  • dlaczego uczenie się języka raz w tygodniu 2 godziny pozwoli Ci osiągnąć ten pułap w 44 lata;
  • jak zorganizować uczenie się języka, abyś uczył się szybko, w zgodzie ze swoim mózgiem;
  • i wiele więcej.

Dane dotyczące czasu nauki języków pochodzą z badań amerykańskiego rządu przeprowadzonych na grupach dyplomatów uczących się 60 różnych języków. Czas nauki to przeciętny czas, w którym dyplomaci opanowywali język na poziomie średniozaawansowanym.
Korzystali oni ze standardowych metod nauki języka, co oznacza sporo czasu spędzonego nad książkami, ćwiczeniami gramatycznymi, zadaniami domowymi, a wszystko sprawdzane zamkniętymi testami pisemnymi. Jednym słowem podobnie jak na standardowych kursach języka.
Jak wiesz, nie jest to najbardziej efektywna nauka języka. Ludzie uczą się latami, znają słownictwo i gramatykę, lecz nie są w stanie nic powiedzieć. Ja sama uczyłam się w ten sposób angielskiego ponad 7 lat, a gdy obcokrajowiec pytał mnie o drogę, kiwałam głową, że nie rozumiem. Wstyd się przyznać…
Dopiero, gdy zaczęłam sama uczyć się angielskiego codziennie, używać aktywnie jezyka w 3 miesiące doszłam do poziomu średniozaawansowanego. Zakładam, że Ty też urozmaicasz swoje metody nauki słówek, korzystasz z różnych metod nauki języka, bo tylko to pomoże Ci nauczyć się języka i nie poświęcić na to 44 lat życia.

Oszczędź 44 lata, dzięki szczelinom czasu

Musisz (rzadko używam tego słowa) wygospodarować co najmniej 20 minut dziennie na naukę języka. To czas, który zawsze znajdziesz, a który jednocześnie wystarczy na odpowiednie pobudzenie mózgu i pamięci.
Idealnie gdybyś mógł poświęcić 1 godzinę przez pierwsze 3 miesiące nauki, czyli wykombinować 3 szczeliny czasu dziennie. Jednak 20 minut to absolutne minimum, chyba że chcesz mówić w obcym języku jako staruszek. ;)
Jak znaleźć szczeliny czasu w swoim dniu?
  1. Prześledź swój typowy dzień i wypisz wszystkie powtarzalne czynności, które robisz np. dojazdy do pracy, zakupy, sprzatanie, gotowanie, wieczorne serfowanie po Internecie itd.
  2. Zastanów się jak możesz połączyć naukę języka z tymi czynnościami. Np. możesz słuchać nagrań podczas jazdy samochodem, czytać, gdy jedziesz autobusem, słuchać, gdy sprzątasz, uczyć się słówek w poczekalni u dentysty, słuchać piosenek, gdy gotujesz, rozmawiać z obcokrajowcem na czacie, gdy serfujesz po Internecie itd.
  3. Przygotuj sobie odpowiednie materiały typu nagrania mp3, książki, listy/mapy słówek, spakuj je lub miej je pod ręką podczas codziennych czynności.
  4. Ustaw przypomnienia w telefonie, aby pamiętać o zabraniu materiałów i nauce w trakcie dnia.