video na maila

2820118732213700x100.gif

wtorek, 26 kwietnia 2011

Dasy von PlessPo raz pierwszy w 60-letniej historii pszczyńskiego Muzeum Zamkowego prezentowana jest wystawa przygotowana przez angielskie muzeum. Jest to wystawa fotografii portretowych wybranych z obszernego, liczącego 3,5 tysiąca negatywów archiwum jednego z najstarszych zakładów fotograficznych w Anglii, działającego od 1880 roku Studio Lafayette, archiwum przechowywanego w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria & Albert Museum).


Wystawa "Księżna Daisy von Pless: Szczęśliwe Lata" odbywa się pod kuratelą Russella Harrisa i Barbary Borkowy we współpracy z paniami Lidią Kruczek, głównym inwentaryzatorem i Sylwią Smolarek, asystentem w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Russell, absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie, jest autorem kilku książek i kuratorem paru innych wystaw Lafayette'a. Barbara, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracowała w przeszłości przy wystawach fotograficznych w Narodowej Galerii Portretu i w Victoria & Albert Museum w Londynie.
Wystawie towarzyszy pokaz cennych eksponatów związanych z osobą księżnej Daisy, pochodzących ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Zaprezentowane zostaną między innymi pamiątki zdeponowane w Muzeum przez wnuka księżnej, księcia Bolka von Hochberg i jego córkę Felicitas.
W tej części wystawy możliwe stało się niezwykłe połączenie w bliskiej ekspozycji współczesnych lafayetteowskich fotografii odbitych ze starych klisz z oryginałami fotografii, jak: Daisy jako królowa Saby, Daisy z profilu, Daisy w koronie.
Tu też wyeksponowane są trzy najbardziej znane, malarskie portrety księżnej Daisy pędzla londyńczyków: Ellisa Robertsa i Reginalda Arthura i Polaka - Bolesława Szańkowskiego, stwarzając jedyną okazję do "kontemplacji dzieła sztuki" z bliska i w dobrym świetle.
W ostatniej sali, na płótnie i w fotografii na portretach śląska rodzina Daisy: mąż, synowie, teść herzog Hans Heinrich XI, jego dwie żony i dzieci.