video na maila

2820118732213700x100.gif

środa, 11 kwietnia 2012

Język niemieckiJęzyk niemiecki


Należy do wielnkiej rodziny języków indoeuropejskich, a wśród nich do grupy języków germańskich. Jest tym samym spokrewniony z językiem duńskim, norweskim i szwedzkim, z językiem holenderskim i flamandzkim, a także z angielskim. U podstaw tworzenia wspólnego języka literackiego było tłumaczenie Biblii dokonane przez Marcina Lutra.
W Niemczech występują liczne dialekty. U większości Niemców dialekt i wymowa zdradzają z którego regionu pochodzą.
Poza terenem Niemiec używa się języka niemieckiego jako języka ojczystego w Austrii, w Liechtensteinie, w przeważającej części Szwajcarii, w Tyrolu Południowym ( w północnych Włoszech), w niektórych regionach Belgii, Francji (w Alzacji) i Luksemburga graniczących z Niemcami. Również mniejszość niemiecka w Polsce, w Rumunii, i w krajach byłego Związku Radzieckiego używa częściowo języka niemieckiego.
język niemiecki jest mową ojczystą dla ponad 100 milionów osób.
Mniej więcej co dziesiąta książka ukazująca się na świecie napisana jest w języku niemieckim.Wśród dzieł najczęściej tłumaczonych- napisane w języku niemieckim znajdują się na trzecim miejscu po utworach i pracach w języku angielskim i francuskim. Język niemiecki jest natomiast tym, na który dokonuje się najwięcej przekładów.