video na maila

2820118732213700x100.gif

wtorek, 10 kwietnia 2012

Niemcy kraj i ludzie
Kraj
Republika Federalna Niemiec leży w samym sercu Europy. Graniczy z dziewięcioma państwami: na północy z Danią, na zachodzie z Holandią, Belgią,Luksemburgiem i Francją, na południu ze Szwajcarią i Austrią, a na wschodzie z Republiką Czeską i Polską.
Z chwilą odzyskania jedności Niemiec 3 października 1990 roku to położenie nabrało szczególnego znaczenia. Jak nigdy dotąd , umożliwia Republice Federalnej Niemiec pełnienie roli łącznika między Wschodem i Zachodem, a także między państwami skandynawskimi i śródziemnomorskimi.
Terytorium państwowe Republiki federalnej Niemiec obejmuje powierzchnię 357000 km2.
Łączna długość niemieckich granic wynosi 3758 km.
Niemcy liczą ok. 82 mln mieszkańców.Pod względem liczby ludności Niemcy zajmują drugie - po federacji Rosyjskiej - miejsce w Europie, wyprzedzając Wielką Brytanię ółnocną Irlandię, Francję i Włochy.Pod względem powierzchni Niemcy są jednakże mniejsze niż Francja i HiszpaniaN jest nierównomierne. Aglomerację berlińską, bardzo szybko rosnącą od czasu zjednoczenia Niemiec zamieszkuje obecnie 4,3 mln. osób. W zagłębiu przemysłowym u zbiegu Renu i Ruhry , gdzie miasta łączą się praktycznie ze sobą w jedną całość, nie posiadając już widocznych granic , żyja ponad 11 mln. osób - około 1100 mieszkańców na 1 km2.
Dalsze aglomeracje tworzą miasta Frankfurt nad Menem, Wiesbaden i Moguncja u zbiegu Renu i Menu, region przemysłowy u zbiegu Renu i Neckaru z takimi miastami jak Mannheim, i Ludwigshafen , region gospodarczy wokół Stuttgartu oraz regiony wokół Bremy, Drezna, Hamburga, Kolonii, Lipska, Monachium i Norymbergii/Fürth.
Polecam ciekawą stronę:
http://www.voyager64.com/niemcy.html